خانه » مقالات » آشنایی با زبان پروگرام نویسی جاوا

آشنایی با زبان پروگرام نویسی جاوا

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

جاوا JAVA زبان برنامـه نویسی است که درسال ۱۹۹۴ توسط یکی از مهندسین کمپانی سان (sun) به نام جیمز گوسلینگ نوشته شد، جیمز از نوشتن پروگرام با ++C خسته شده بود جاوا را برای رفع نیازهای طراحی کرد. مثل لینوکس ترودلز که لینوکس (Linux) را برای استفاده خود پدید آورد.
جیمز ابتدا نام این برنامـه را oak گذاشت. در آن‌زمان مجموعه sun از گسترش oak منصرف شد ولی با پیشرفت گسترش اینترنت و معین شدن امکانات پروگرام تطابق بعضی خصوصیات ی آن با نیازهای اینترنت شرکت sun پروژه oak را فعال نمود نام جاوا را جهت آن برگزید.
نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است آن این بود که تیم پروگرام نویسان جاوا به قهوه خیلی علاقه داشتند. این مورد در لوگوی جاوا هم مشهود است!!

نگارش نسخه اول جاوا در سال ۹۵ شروع شد در سال ۹۷ نسخه ۱/۱ در سال ۹۸ نسخه ۱/۲ به بازار ارایه شد. اما تا کنون نسخه های مفرق با امکانات مفرق به بازار ارایه شده است. جاوا زبان مادر جهت سیستم علت سولاریس است، مثل بیسیک جهت سیـستم علت ویندوز و زبان سی برای یونیکس.
با اهمیت ترین ویژگی جاوا این است که اساسا شی گراست به این مفهوم که توانایی استفاده مجدد و مکرر از کدهای از پیش نوشته شده را دارد.
ویژگی دیگر جاوا این است که بر روی سیستم های مختلف کار می نماید برای مثال پروگرام ای که شما با یک سیستم اینتل نوشته اید به راحتی روی یک سیسـتم مکینتاش و یونیکس اجرا می شود و این علت اصلی موفق یت جاوا است.
سادگی، قابل انتقال بودن، کارایی بالا، استحکام، پویایی ایمنی بالا از دیگر امکانات جاوا است.
معمول ترین برنامـه هایی که با جاوا نوشته می شود Applet ها می باشند . Applet پروگرام ای پویا است که در صفحه وب اجرا می شود و برای دیدن آن به مرورگری نیاز است که جاوا را پشتیبانی نماید . به اضافه این شما می توانید با جاوا برنامـه های کاربر دی، چند منظوره وسطح بالا بنویسید مثل نرم افزار های سرویس دهی شبکه یا سرویس دهنده پست الکترونیک.
جاوا در واقع یک زبان پروگرام نویسی شی گرا وخیلی قدرتمند است تمام خصوصیت های ++C و C را داراست. اما خصوصیت های مساله ساز آن مثل وراثت و اشاره گرها را کنار گذاشته است. برنامـه نویسانی که با C++ آشنا هستند بسیار زیاد راحت و زود می توانند JAVA را یاد بگیرند. با جاوا کد نویسی خیلی آسان تر است و کدها کلاس ها و کتابخانه های آماده جاوا باعث می گردد نوشتن برنامـه با جاوا از نظر تعداد خطوط و زمان ضروری تقریبا یک سوم یک پروگرام ++C است.

.NET رقیب JAVA؟

.NET فرمی است که به وسیله مایکروسافت MicroSoft جهت تهیه و تولید سایت ها با امکانات زیاد و مفرق ایجاد شده است به طوری که پارت ی از پروژه را می توان با ++CV بخش دیگر را با برنامـه ای دیگر نوشت در نهایت کل آن توسط واسطه به نام MSIL ترجمه شده در محیط .NET قابل اجرا است.

J2EE (نسخه نو JAVA) به وسیله کمپانی SUN با همکاری کمپانی های IBM و HP تولید و ساخت شده است. در این قالب تنها زبانی که مورد مصرف قرار می گیرد جاوا است، و بر خلاف .NET که تنها روی محیط های سازگار با ویندوز عمل می نماید ، مستقل از سخت افزار است.
بین .NET و JAVA کدام را انتخاب کنیمًـ؟
– قابلیت انتقال پروگرام ها روی سیـستم های مختلف شعار مهم جاوا یعنی: “یک بار بنویس و هر جا مصرف کن” (Writeonce-Run anywhere) موضوعی خیلی حایض ارزش است که بسته به نیاز شما و نوع برنامـه شما می تواند خیلی خیلی مهم باشد.
– در محیط هایی که چند نوع سیستم سخت افزاری وجود دارد به احتمال زیاد پروگرام های تحت جاوا مناسب تر است ولی اگر در محیط مورد نظر شما از سیـستم علت ویندوز استفاده می شود مصرف از .NET هزینه کمتری در برخواهد داشت.
– .NET خصوصیات یی دارد که با آن می توان سایت های جذاب زیبا تری ساخت اما در سایت های پیچیده و بزرگ جایی که کارایی مهمتر از ظاهر است بهتر است از جاوا مصرف کنیم.
– تصور بکنید نیاز به برنامـه ای دارید که در آن چیزهایی به صورت دینامیک ایجاد می شوند بعد از طی سری عملیات بر روی آنها از بین می روند، در این نوع پروگرام ها تعقیب اشیایی که در برنامـه تهیه و تولید می شوند، تخصیص مدیریت حافظه تماما بر عهده پروگرام نویس است. ولی جاوا دارای سیسـتم اتوماتیک مدیریت پاکسازی حافظه است که بسياري از مشکلات را آسان کرده است.
هر تکنولوژی که ایجاد می شود؛ هر برنامـه ای که مورد توجه عموم قرار می گیرد به احتمال زیاد مورد توجه نفوذگران نیز واقع می شود، هر سیسـتم ی که بخواهد بماند و پیشرفت نماید نیاز به ایمنی دارد اینجاست که سدهای حفاظتی جاوا مدل های امنیتی آن که حاصل تلاش زبردست ترین پروگرام نویسان جهان ست مورد توجه قرار می گیرد. مـدل چهار لایه امنیتی جاوا جلوی خیلی از اقدامات خرابکارانه نفوذی را می گیرد، ولی هیچ سدی ۱۰۰درصد غیر قابل نفوذ نیست!!
در هر حال گزینش بین این دو نیاز به تحلیل دقیق، آینده نگری و معین شدن اهداف دراز مدت میزان سرمایه گذاری شما دارد زیرا تعرفه هایی که پروگرام جاوا دربر دارد در اکثر موارد چندین مساوی یک برنامـه .NET خواهد بود.

جاوا اسکریپت JAVA Script:

افرادی که با جهان ی اینترنت و رایانه آشنایی دارند حتمـا این اسم را شنیده‌اند. اما غلط نکنید JAVA Script با جاوا تفاوت دارد. JAVA Script پروگرام کاملا مستقل است که بوسیله مجموعه SUN و شرکـت NetScape ساخـته شده است. جاوا به صورت فایـل اجرایی (exe) و هم در صفحات وب قابل مصرف است. ولی JAVA Script تنها به منظور استفاده در اینترنت طراحی شده است. شما می توانید متن جاوا اسکریپت را در آسان ترین ویرایشگرها مثل «وردپد» word pad ویرایش بکنید . دستورات JAVA Script درون تگ های HTML قرار گرفته بعد درون فایلی با پسوند .htm ذخیره می شوند در مرورگرهای وب قابل مشاهده هستند .
خلاصه این که جاوا برنامـه ای قوی فرد دی است و ابتدا فقط مورد توجه برنامـه نویسان آمریکایی بود ولی نیز اکنون به قدری افزایش کرده است که پروگرام نویسان همه جهان به آن اعتقاد پیدا کرده اند، ولی از آنجا که جاوا وسائل ی است جهت پروگرام های پیچیده و بزرگ که توسط تعداد معدودی از سیـستم ها مورد مصرف قرار می گیرد، کمتر مورد تذکر پروگرام نویسان سیـستم های کوچک قرار گرفته ولی با تمام اینها وسائل های بسیار زیاد قدرتمند و پیشرفته ای دارد که امکانات زیادی به این زبان پروگرام نویسی داده است.

سان به بازاری وسیع می اندیشد

جاوا ۲ ؛ آخرین تلاش جهت بقا
۱۳ سال قبل, ۱۳ نفر از کارمندان سان میکروسیـستم برای انجام پروژه پر تشویشی با عنوان “موج پردازش کامپوتری“ پرداختند.
این مساله از قدیم وجود داشت اما فقط دستاورد این تیم, جوابگویی به این سوال بود که چطور نیازهای نوین پردازش اطلاعات برطرف می شود. ۵ سال طول کشید وافکار ونظرات توصیه ات زیادی بیان شد تا فناوری جاوا به جهان یان شناسانده شود. جاوا اولین فضای ی است که امکان پروگرام نویسی قدرتمند تجاری را ایجاد کرد.
جاوا به صورت فناوری نوپا وارد بازار شد و بعدها در اینترنت ریشه گرفت. این روزها نام HotJava کمتر به گوش می خورد. این محصول اولین مرورگری بود که Applet ها را پشتیبانی می کرد. Applet ها پروگرام های کوچکی بودند که در بروزر ذخیره می شدند قادر بودند صفحات HTML ثابت را به فرد دهایی جذاب همچون گیم های شطرنج دوسویه, چت روم های چند نفری و حتی کاربر دهایی در تجارت سهام تبدیل کنند.

توانایی های بالقوه جاوا با نیازهای روز اینترنت همخوانی پیدا کرد سریع به صورت زبان بالفعل اینترنت و محاسبات تجاری درآمد. جاوا سریع گسترش یافت و طریقه محاسبات همچنین استفاده از اینترنت را تغییر داد, به طوری که زمان ی شما به صورت آنلاین کتابی می خرید یا سهامی را به فروش می رسانید در حال استفاده از جاوا هستید.

حال بعد از گذشت ۸ سال کار جاوا,این پرسش بیان می شود که جاوا چطور می تواند بر موج جدید محاسبات پردازش تاثیر گذار باشدًـ؟

نظر های مختلف ی دراین زمینه وجود دارد ولی با اهمیت ترین آنها این است که جاوا اگر می خواهد نقش خود, یعنی ارتقا کاربر د رایانه را حفظ نماید باید از پیچیدگی بکاهد. یکی از کلیدهای خوب یت جاوا نسخه تجاری جاوا ۲ است که با نام J2EE شناخته شده است.
J2EE زیاد قدرتمند است توانایی های بسياري دارد ولی همان گونه که می دانیم با ارتقا قدرت پیچیدگی ها هم بیشتر شدن می یابد. ولی جاوا جهت این که با سازگاری بیشتری در اجرا کار نماید و قدرت را هم حفظ نماید می بایست آسان تر باشد.
“جاوا“ ۲ یا به این مساله توجه خواهد داشت و نقش را درمحاسبات حفظ خواهد کرد یا به دلیل کاربر دی نبودن به دست فراموشی سپرده می شود. ولی امیدواری بسياري وجود دارد که جاوا ۲ موفق عمل نماید , چون سرمایه ها و افکار بسياري آن را پشتیبانی می کنند. اما برای نیل به این هدف بایستی قادر به حل دو مساله باشد.
جاوا ۲ هنوز به طوری باور نکردنی پیچیده مانده است طوری که فقط برای افراد ماهر و نیروهای کارشناس قابل استفاده است.
با توجه به نیاز جهان ی برای كم شدن قیمت ها و شرح حال به روز و نو سازندگان فناوری اطلاعات پیچیدگی می تواند علت ی نابود کننده باشد. جاوا ۲ باید با حفظ استانداردهای خود توجه به نیازهای مشتریان و در صدر قرار گرفتن درعرصه های رقابتی روند تجاری شدن خود را تزود نماید .
همان گونه که آسان تر کردن Visual Basic کاربر د ویندوز را ارتقا داد, جاوا ۲ بایستی میانه رو باشد با کاهش پیچیدگی از حالت اختصاص پیدا کردن به نخبگان خارج شود.
کاهش پیچیدگی جاوا۲, آن را در سطح وسیع ی قابل فهم کاربر دی می نماید ضمن آن که در کاربر ان هم صرفه جویی می شود وباعث استفاده بهینه از توانایی های آن می شود. همچنین آن در زمینه تجاری نیز به میزان قابل تذکر ی در نرخ صرفه جویی می شود.
دومین مساله میزان سرعتی است که نوآوری جاوا ۲ در اختیار مشتریان می گذارد. میزان آسانی جاوا۲ ممکن است چندان ارزش نداشته باشد اما در مقابل برای اینکه جاوا۲ در عرصه بازار هم حضـور یابد می بایست سرعت را به میزان ایده آل و مناسب برساند.
افرادی می باشند که شاید به کیفیت ارزش چندانی ندهند ولی سریع آنها نیاز باشد پس در اینجا سرعت مهمترین مساله خواهد بود.
جاوا۲ هنوز می تواند پیشتاز باشد ولی می بایست در دستورالعمل های خود تغییراتی را ایجاد نماید . متخصصان پیشرفته جاوا (JCP) در میدان رقبا در صدر قرار دارند برای جذب مشتری بیشتر فناوری های را قبل از ورود به بازار استاندارد می کنند.
این تغییرات یکی دوسال به طول خواهد انجامید در حال حاضر با افزایش نیازهای مشتریان, فروشندگان ناچاربه عرضه فناوری هایی هستند که صورت تجاری داشته باشد اما در واقع این فناوری ها بایستی قبل از عرضه, موارد مربوط به استاندارد در آنها اعمال شود. درحال حاضرweb فناوری هایی را عرضه می نماید که در سطح وسیع ی مورد مصرف قرار می گیرد و توسط world wide web consortium استاندارد می شود یعنی این فناوری ها اول در بازار عرضه می شود بعد عمل استاندارد سازی بر آنها اعمال می شود.
JAVA2 با استانداردی که مورد نیاز مشتری است و با سرعتی بالاتر از انواع قبلی عرضه می شود به طوری که چنانچه این فناوری نبود بایستی مرتب مراحل نوآوری, اجرا, استاندارد مورد توجه قرار می گرفت.
جاوا ۲ از انواع خوب فناوری های عرضه شده در طول این هشت سال است و ما همچنان به سرمایه گذاری در كم شدن پیچیدگی و سرعت نوآوری و استانداردسازی آن ادامه خواهیم داد تا در هشت سال آینده به شکلی موفق عمل کنیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد

چگونه تکنولوژی در دوره رکود به کمک بازار املاک ایران آمد همان‌طور که بار‌ها در ...