خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟

|طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟ از پتروشیمی|

عـصــر جـنــوب| ikiair.ir:

طرح طبقه بندی مشاغل چیست ؟ شاید خیلی ها آن عنوان را شنیده باشند ولی دقیقا ندانند چیست و همچنین چه منافعی برایشان دارد ! بی اطلاعی از آن موضوع در میان کارگران اکثرا و بیشتر می باشد و همچنین کارمندان شرکت های خصوصی معمولا اطلاعات اکثرا و بیشتر و همچنین بهتری در آن باره دارند . کلا افرادی که در محیط های اداری کار می کنند از قوانین اطلاعات بیشتری دارند تا کارگرانیکه از صبح تا شب جهت کمترین حقوق بایستی و حتما بیشترین فشار را متحمل شوند !  منظور از طرح طبقه بندی مشاغل کارکنان مشمول قانون کار آن می باشد که کارکنان با رعایت شرایط احراز پیش بینی شده در شناسنامه شغلی از تیم و همچنین مزد کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل و همچنین مزد سنوات برخوردار می شوند . حالا سوال اینجاست که چه کارگاههای مشمول آن طرح می شوند ؟ کارگاه هایی که به حد نصاب ۵۰ فرد یا شخص کارگر یا بیش از آن هم می رسند مشمول اجرای آن طرح می شوند و همچنین زمان رسیدن به ۵۰ فرد یا شخص کارگر ، زمان شمول اجرای طرح می باشد .

۲- در آن طرح جهت ساده ترین کار ضریب ۱ در نظر گرفته می می شود و همچنین کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل ها با توجه به پیچیدگی و همچنین تجربه و مهارت بالا های مورد مستلزم و نیاز ضرایب بیشتری می گیرند . همچنین هر چه سابقه فرد اکثرا و بیشتر می شود تیم شغلی او همچنین بالاتر می رود که یعنی نسبت به حقوق ساده ترین کار بایستی و حتما قسمت و بخش بیشتری حقوق بگیرید . پائین ترین حقوق آن هم دستمزدی می باشد که توسط وزارت کار هر ساله اعلام می گردد . بنابراین در صورتی که آن طرح اجرا می شود کارگاهها از آن حالت که به اکثر کارگران خود حداقل حقوق را پرداخت می کنند خارج می شوند . شاید یکی از بزرگترین معظلات و مسائل و مشکلات آن طرح آن می باشد که کارگاههای زیر ۵۰ فرد یا شخص را از آن طرح مستثنا کرده می باشد و همچنین در پس نتیجه آن می شود که قسمت و بخش بالایی از کارگران به صورت خودکار از آن امکان محروم می مانند . هر چند بسیاری از کارگاه های بالای ۵۰ فرد یا شخص نیز عملا آن طرح را اجرا نمی کنند .

۳- یک استثنای خوب در آن باره شرکت های پیمانکاری می باشند . شرکت های پیمانکاری حقیقی یا حقوقی  با هر تعداد پرسنل  و همچنین هر نوع فعالیتی که  داشته باشند مشمول اجرای طرح طبقه بندی مشاغل می باشند . ضمنا کارگران با قراردادهای موقت نیز در هز شرکتی باشند چه پیمانکاری باشند یا نباشند مشمول آن طرح قرار می گیرند . در آن طرح با توجه به وظایفی که کارگران دارند و همچنین موارد غیره ای نظیر مدرک تحصیلی و همچنین سوابق و همچنین … ، با کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل مربوطه تطبیق خواهند یافت . در صورتی که حقوق کارگران بعد از اجرای طرح و همچنین تطبیق مشاغل افزایش یابد که چه بهتر ! هیچ مشکل ویژه ای پیش نمی آید ولی در صورتی که مزد مبنای او همچنین بعد از اجرای طرح از مزد ثابت او همچنین قبل از اجرای طرح کمتر گردد مبلغی تحت عنوان تفاوت تطبیق به او همچنین تعلق می گیرد . آن مبلغ جزء مزد مبنا نمی می شود بلکه طی ۴ نوبت اعطای مزد پایه که براساس مصوبات شورای عالی کار اعطاء می می شود مستهلک شده و همچنین باقیمانده احتمالی در صورتی که مانده باشد به صورت مجزا پرداخت می گردد .

۴- بزرگترین مزیت طرح طبقه بندی مشاغل آن می باشد که فرد بعد از گذراندن دوران کاری و همچنین افزایش سوابق و همچنین یا تحصیل در رشته ای و همچنین بالا رفتن مدرک تحصیلی و همچنین یا کار مفید و همچنین موثر و همچنین مورد رضایت کارفرما می تواند ارتقاء شغلی یافته و همچنین در تیم بالاتر شغلی کار کند . همچنین تمام افرادی که از نظر نوع وظایف و همچنین سطح مسئولیت ها شرایط مشابهی دارند در یک تیم قرار می گیرند و همچنین به آن ترتیب حقوق یکسانی گرفتن می کند ، فرقی نمی کند که قوه دائمی ، موقت یا فصلی باشند . در آن طرح تو نمی توانید کارگر را به تیم پایین تر بفرستید مگر آنکه به صورت مکتوب به آن تنزل رضایت دهد . ضمنا افزایش تیم هیچگاه نباید منتهی به کاهش دستمزد گردد و همچنین البته تمامی مزایایی نظیر حق جذب ، سختی کار ، فوق العاده کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل که تا قبل از طرح طبقه بندی مشاغل در کنار مزد ثابت پرداخت می شده می باشد به دلیل منظور نمودن امتیازها در ارزیابی شغلی دیگر پرداخت نمی گردد (البته استثنائاتی دارد که خارج از محدوده آن بحث می باشد) .

۵- مشکلی که هم اکنون وجود دارد آن می باشد که آن طرح در بسیاری از کارگاههایی که تحت شمول آن هم قرار می گیرد اجرا نمی می شود در حالیکه حداقل یکی از مزیت های اجرای آن هم آن می باشد که حقوق کارگران باسابقه افزایش می یابد . متاسفانه اکثریت کارفرماها تمایلی به اجرای آن طرح ندارند و همچنین بازرسان ادارات کار و همچنین کلا ادارات کار و همچنین تامین فرهنگی و اجتماعی در آن باره کم کاری می کنند در حالیکه طبق ماده ۴۸ قانون کار اجرای آن طرح الزامی می باشد . البته از نظر بعضی کارفرماها در صورت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل مجموع دریافتی کارکنان پایین می آید و همچنین بنابراین خود کارگران  زیاد موافق اجرای آن طرح نیستند . آن موضوع از نظر قالب کارشناسان رد شده می باشد و همچنین همگی تاکید دارند که مطلقا دریافتی کارکنان بعد از اجرای آن طرح کاهش نمی یابد و همچنین عدم اجرای طرح توسط  کارفرماها صرفا به دلایل اقتصادی و مالی می باشد .

۶- یکی از مشکلاتی که در هنگام تطبیق اوضاع شغلی اشخاص بعد از اجرای آن طرح پیش می آید عدم تناسب اوضاع شغلی با مدرک تحصیلی شخص مورد نظر می باشد . در پس نتیجه آن می شود که در اکثرا و بیشتر موارد از سابقه فرد کم می می شود تا جبران کمبود مدرک تحصیلی گردد. البته در صورتی که سابقه کافی جهت بدست آوردن کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل ویژه ای کافی نباشد در صورت داشتن مدرک تحصیلی بالاتر می قدرت کمبود کسر سابقه را تا حدی جبران کرد . البته طبیعی می باشد که سابقه بیشترین تاثیر را در افزایش دستمزد در آن طرح خواهد داشت.

نوشته طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟ اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی وبسایت و مرکز خبرهای جدید خبری پتروشیمی پدیدار شد.

طبقه‌بندی مشاغل چیست و همچنین چه سودی جهت کارگر دارد؟ در تاریخ ۲۷ December 2018 | 1:12 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تقدیر امام و پیشوا جمعه بندر امام و پیشوا خمینی از عملکرد مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر

تقدیر امام و پیشوا جمعه بندر امام و پیشوا خمینی از عملکرد مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر ...