خانه » ارزش افزوده پتروشیمی » فرصت بازگشت «هور» سوخت؛ آبی که فدای نفت شد

فرصت بازگشت «هور» سوخت؛ آبی که فدای نفت شد

فرصت بازگشت «هور» سوخت؛ آبی که فدای نفت شد

|فرصت بازگشت «هور» سوخت؛ آبی که فدای نفت شد از پتروشیمی|

عـصــر جـنــوب| ikiair.ir: طیبه قاسمی – نفت و همچنین آب برادران ناتنی جنگ قدرتند، “کلید” معروف آن بار در قفل «باره سازی فداکردن آب جهت استخراج نفت» چرخید تا اردیبهشت ۹۸ هم با وجود سیل و همچنین زیر آب رفتن بسیاری از کانون های ریزگرد همچنان گردوغبار میان خبرهای جدید هواشناسی باشد.

ارتباط و رابطه آب و همچنین نفت در جلگه پهناور جنوب ایران فراتر از تخصص جهت انجام سرویس ها و خدمات به شهروندان و مردم شهر می باشد، شاید هنگام و زمانی که غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در پانزدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال خوزستان با آن بهانه که مسائل زیست محیطی رغبت را جهت سرمایه گذاری در استان کم کرده می باشد، از وزیر کار، تعاون و همچنین رفاه فرهنگی و اجتماعی خواست وزارت نفت مسئولیت توسعه استان خوزستان را بر عهده بگیرد، تولید حدود ۳ میلیون بشکه نفت دلیل روتینی بود تا واقعیت آنکه اراضی خوزستان به دلیل وجود نفت به سرمایه گذاران واگذار نمی شوند را بپوشاند، آن هوشمندانه ترین درخواست یک استاندار بود تا به شکل غیر مستقیم بگوید نفت چه بلاها که بر سر خوزستان نیاورده، آن تنها معضل نفت نبود.

هور زنده می باشد!

چند ماه قبل از آنکه محمد امین ایزدجو مدیر عامل شرکت بهره برداری سد و همچنین نیروگاه مارون در ۴ بهمن ۹۷ بگوید سالهای کم آبی را پشت سر گذاشته ایم، خبر دروغین آبگیری هور العظیم تیتر یک رسانه های استان خوزستان شد، محیط‌زیستی‌ها خواستار بازدید از هور شدند، لاهیجان زاده که آن هم زمان مدیرعامل نهاد محیط زیست خوزستان بود خبرنگاران را به قسمت خیس تالاب برد تا دیدن کردن و نمایش بازگشت تالاب مرزی دشت آزادگان را نظاره کنند، هیچ کدام از آن هم خبرنگاران و همچنین عکاسان مخابره نکردند دستان بی جان هور را بالا گرفته اند تا بگویند زنده می باشد و همچنین آن پیش باره ای بود که در صورتی که فراوانی آب پشت سدها به چشم شهروندان و مردم شهر آمد کسی خیال خامی جهت آبگیری هور و همچنین امثالش نداشته باشد از طرفی تهدیدی جهت میدانهای نفتی هور به وجود نیاید.

نفت تن بی جان آب را آتش زد

احداث سد در مسیر رودخانه‌های منتهی به هورالعظیم، کارشکنی زیرمجموعه‌های شرکت نفت در جاده سازی غیرضروری، رعایت نکردن عرض مورد توافق جاده‌ها، دفع پسماندهای حاصل از حفاری چاه‌ها و همچنین پساب‌های تخلیه‌شده در تالاب کار را به جایی رساند که نفت تن بی جان آب را آتش زد، با آن حال آن هم زمان نیز اردکانیان وزیر نیرو، سدهای مخزنی را نعمت جهت کنترل آبهای نابودگر خواند، کنار خواب مسئولان، روستاها و همچنین حاشیه های هور به خواب می رفتند تا همچنان ۲۱ برابر حد استاندارد ریزگرد بخوریم.

همایش پوششی

تیر ماه ۹۷ امیر سرخه فعال محیط زیست اجرای آبگیری هور را با پساب و همچنین فاضلاب مردن و مرگ آن هم دانست، یک فعال دیگر (شبنم قنواتی) از کم شدن حق آبه های هورالعظیم و همچنین مقفول ماندن کوتاهی وزارت نیرو در آن مورد گفت و همچنین باز هم همایش مهندسی رودخانه در ۱۳ بهمن ۹۷ پوشش خوبی جهت دورزدن انظار و افکار عمومی خوزستانی ها شد تا فرصت خوبی را جهت رد گم کردن مدیران آبی کشور فراهم کند، اسفند ۹۷ غلامرضا شریعتی ادعا کرد تالاب ۹۰ قسمت و بخش احیا شده تا هورالعظیم به حاشیه رود.

خوشبختانه باز هم ماه پشت ابر نمی ماند، خبرها چیز غیره ای می باشد، کرخه که در قبل سیلاب های تا بیش از یک هزار مترمکعب برثانیه را تاب می آورد، اکنون دبی ۴۰۰ مترمکعب برثانیه، را به سختی تحمل می کند چند شهرستان دیگر سیل آمده که ایسنا می نویسد، آیا کرخه در مقابل سیلاب تاب می آورد؟

تشنگی عظیم یک هور/نفت در انتهای صف مقصرین

روستاها و همچنین شهرهای کوچک یکی یکی زیر آب می روند ولی باید توجه داشت تا اعتراضات بعدی لبهای هور همچنان خشک می باشد.

صادق جنادله عضو شورای شهرستان سوسنگرد شروع بحران را از هنگام و زمانی که می داند که شرکت‌های نفتی در هور مستقر شده‌اند. آن شرکت‌ها که تولیدشان در حدود ۲۰ هزار بشکه در روز می باشد از زمان احداث تاسیسات جهت استخراج و همچنین بهره‌برداری اقدام به خشک کردن هور کرده اند.

شدت سیل و همچنین اعتراض فعالان محیط زیست بالا می رود تا وزیر نفت جلوگیری از رهاسازی آب به دلیل خسارت به تجهیزات نفتی را منکر می شود بعد چند کلیپ خبری بیرون می آید که مقصر سوم یا چهارم در خشک شدن هور را تاسیسات نفتی می دانند! تا بزرگترین خشکاننده هور انتهای صف بماند.

یکی از مسئولان محیط زیست هم مدعی می باشد مساحت اصلی هر منزل و خانه را صاحبخانه دارد؛ مساحت تالاب در اختیار ماست و همچنین ما بهتر می دانیم آن چهار گوشه که به عنوان تالاب مشخص و همچنین در اختیار محیط زیست قرار داده شده چقدر می باشد نه آنکه هر کس بیابان را به ازای تالاب در نظر بگیرد! حالا آنکه چگونه و چطوری یک تالاب به بیابان تغییر پیدا کردن شده ، لابد در مرز اختیارات او همچنین نبوده می باشد؛ البته به آن نقطه که پیش از آن تالاب را به دلیل حفر چاه نفت خشک می کردند هم اذعان دارد تا بگوید آن موضوع مرتبط به قبل می باشد.

چرا نفت بلای جان آب در هور العظیم شد

برسیم به نفت وبشماریم چرا نفت بلای جان آب در هور العظیم شد؟ کرمی، پژوهشگر محیط زیست می گوید: اولویت در استخراج نفت از میدان نفتی آزادگان که با عراق مشترک می باشد شرایط را به خشک شدن هور کشاند و همچنین باور آن موضوع سخت می باشد که بدانید مجموعه نفت، توانایی استخراج در عمق یک متر آب را داشته و همچنین در صورتی که اوضاع ۱۲۷ هزار هکتار قسمت و بخش ایرانی تالاب هورالعظیم مانند ۱۰ سال شمسی قبل ثابت می‌ماند، ریزگردهایی که از عراق به سمت خوزستان در حال حرکت بودند، در آن تالاب نشست می‌کردند چه رسد به ریزگردهای داخلی.

بهتر می باشد بدانید دلایل ابتدایی و اولیه ای که در پیچاندن شهروندان و مردم شهر  به عنوان خشک شدن هور اعلام می کنند که در طول هشت سال شمسی جنگ تحمیلی و همچنین بعد اتفاق افتاده، مبنی بر حمل و همچنین به‌کارگیری ماشین‌آلات، ادوات و همچنین اسلحه‌های سنگین که موجب تخریب بافت خاک و همچنین از بین رفتن ساختار مولکولی خاک شده و همچنین منطقه را مستعد گرد و همچنین خاک کرده نیز تا سد سازی گسترده به خاطرحفظ رطوبت خاک منطقه باعث ریزگرد نمی شد ، آن نشان می دهد جهت حفظ نفت، انظار و افکار عمومی را در ماجرای آبگیری هورالعظیم فریب دادند.

آب رها شده در هور دردی درمان نمی کند

محمد درویش بررسی کننده و پروهشگر و همچنین پژوهشگر محیط زیست  توضیح می دهد: از منتهاالیه شمالی هورالعظیم، نیروهای ایرانی دایک مرزی با عراق را شکافتند تا به جای آنکه سیلاب کرخه نخست وارد قسمت و بخش ایرانی هور شده و همچنین بتواند مخازن سوم، چهارم و همچنین پنجم را کامل آبگیری کند، آن هم را مستقیماً از کشور خارج تا از انتهای قسمت و بخش عراقی هور وارد شط‌ العرب و همچنین در نهایت اروندرود و همچنین خلیج‌فارس می شود.

ولی باید توجه داشت اعتراض شهروندان و مردم شهر و همچنین محیط زیستی ها حکومت را وادار کرد یک شکاف هم در شط‌علی ساخته یا ایجاد کند، ولی باید توجه داشت هنگام و زمانی که به هور رفتیم متوجه شدیم آن شکاف دردی درمان نمی کند آن موضوع را می قدرت به راحتی از سخنان محیط بان منطقه که می گوید: عمق آب به یک ‌متر هم نمی‌رسد و همچنین همچنان قستی از مخازن یادشده خشکند و همچنین بخشی هم که آب گرفته بود، با گرم‌ترشدن هوا به سرعت خشک می می شود، فهمید.

تاریخی‌ترین فرصت آبگیری هورالعظیم از دست رفت

درویش در ادامه حرفهایش می گوید: “ما تاریخی‌ترین فرصت جهت آبگیری کامل هور را از دست دادیم و همچنین بی‌شک همه‌ آنهایی که در آن دیدن کردن و نمایش شراکت داشتند، آن هم مامورینی که دایک‌های مرزی را منفجر کردند تا آب به سمت هور ایرانی نیاید؛ آن هم وزیر نفتی که به دروغ گفت: ما از وارد شدن آب به هور ممانعت نکردیم؛ آن هم نهاد آب و همچنین برقی که در خوزستان شرایط آن تغییر جهت آب را فراهم کرد و همچنین آن هم نهاد حفاظت محیط‌زیستی که در برابر آن دیدن کردن و نمایش دروغ و همچنین فریب انظار و افکار عمومی سکوت کرد، همه شریک جرم و جنایت خواهند بود. کاش می‌دانستند که چه فرصت تاریخی را جهت ژینایی(زنده سازی) دوباره خوزستان از دست دادند؛ کاش می‌دانستند که در صورتی که حال هور خوب می شود، حال همه شهروندان و مردم شهر خوزستان خوب می می شود؛ صیادی رونق خواهد گرفت، گردشگری طبیعی جان می‌گیرد، جمعیت پرنده‌ها افزایش یافته و همچنین حاصلخیزی خاک اراضی کشاورزی منطقه به طرز چشمگیری ارتقا خواهد یافت و همچنین با افزایش ظرفیت گرمایی منطقه، تفاوت دمای شب‌ و همچنین روز کاهش یافته و همچنین کیفیت زندگی همه زیستمندان بهبود می‌یابد. ولی باید توجه داشت همه آن مزیت‌ها را به سیاهی نفت فروختیم تا هیچ کس نفهمد چرا اکتشافات نفتی را در سناریوی محیط‌های آبی انجام می دهیم؟”

نفت و همچنین آب برادران ناتنی جنگ قدرتند، کلید معروف اینبار در قفل «باره سازی فدا کردن آب جهت استخراج نفت» چرخید تا اردیبهشت ۹۸ هم با وجود سیل و همچنین زیر آب رفتن بسیاری از کانون های ریزگرد همچنان گردوغبار میان خبرهای جدید هواشناسی باشد و همچنین مدیرکل هواشناسی منشا آن هم را داخلی اعلام کند؛ امروز گرد و همچنین غبار دوباره بازگشته زیرا و به درستی که بزرگترین کانون ریزگرد آبگیری نشده می باشد تا  گلوهایمان را در تیرس حفظ نفتی قرار دهیم که قرار بود نعمت باشد.

نوشته فرصت بازگشت «هور» سوخت؛ آبی که فدای نفت شد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی وبسایت و مرکز خبرهای جدید خبری پتروشیمی پدیدار شد.

فرصت بازگشت «هور» سوخت؛ آبی که فدای نفت شد در تاریخ ۵ May 2019 | 1:08 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

تقدیر امام و پیشوا جمعه بندر امام و پیشوا خمینی از عملکرد مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر

تقدیر امام و پیشوا جمعه بندر امام و پیشوا خمینی از عملکرد مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر ...